Często, gdy stajemy przed problemem i zastanawiamy się jak go ugryźć, zwykle najpierw pytamy osób nam bliskich licząc na ich doświadczenie i pomoc. Często też mimo, iż nie otrzymujemy merytorycznej odpowiedzi, to mamy nadzieję, że wystarczy jeśli komuś się wydaje tak samo jak nam. Zapominamy o specjalistach w swoich dziedzinach i często później dziwimy się dlaczego nasza sprawa jest przegrana.

Więc czy warto korzystać z porad prawnych? Oczywiście, że tak. Po pierwsze porady udziela osoba zajmująca się daną problematyką, więc w sposób fachowy wyjaśnia nam nasze prawa oraz wskazuje czy w jej ocenie nasza sprawa jest zasadna czy też nie. Po drugie zawsze możemy poprosić aby informacja była wysłana drogą elektroniczną, dzięki czemu zawsze możemy wrócić do powołanych artykułów czy argumentów. Często jest bowiem tak, że na spotkaniu wszystko wydaje się nam jasne i nie mamy pytań, a gdy wyjdziemy i nieco ochłoniemy nagle okazuje się, że mamy mnóstwo pytań, bo część rzeczy nam umknęła. Po trzecie porady prawne są tańsze niż wytoczenie sporu. Często zdarza się, że osoby wzywane do zapłaty zgłaszają się po poradę i często okazuje się, że z różnych przyczyn wezwania te nie są zasadne. W takiej sytuacji wystarcza odpowiednio przygotowane pismo, by sprawa nigdy nie trafiła do Sądu. Lepiej więc dowiadywać się o rzeczy merytoryczne u prawnika.

Na koniec krótka historia. Moja stała klientka zadała mi proste pytanie, konkretnie wskazała, że trzeba uregulować sprawy spadkowe po śmierci jednego z rodziców. Wskazała, że zmarła pozostawiła testament. Gdy zaczęłam się dopytywać, czy jest to testament własnoręczny otrzymałam odpowiedź, „tak napisany ręcznie, ale przez moją siostrę”, bowiem mama miała problemy z pisaniem. I co w takiej sytuacji? Testament jest nieważny i należało złożyć wniosek o stwierdzenia nabycia spadku na podstawie ustawy. Proszę mi wierzyć, że klientka była bardzo zdziwiona, że ostatniej woli nie może napisać inna osoba choć wykonuje tylko czynność techniczną. Istotne jest więc jak pewne rzeczy reguluje prawo, a nie to co nam się wydaje.

Tak więc kto pyta nie błądzi. Przy czym zawsze należy pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku niezależnie od problemu i wybranego specjalisty.